Varsity Cross Country

Boys Roster

Eli Laburn
Johnathan Davidson
Carter DenBleyker
Bryson Anderson
Sam Sharnas
Aidan Jones
Jacob Rokos
Luke Ruiter
Alex Newberry
Josh Fink
Logan Henning
Stephan Allen
Cross Country

Girls Roster

Mia Phillips
Christina Fink
Genevieve Manderfield
Anna Jackson
Kyrstyn Cieply
Martha Holland-Anderson
Sophia Camarota
Haley Griffin
Blog Index
The journal that this archive was targeting has been deleted. Please update your configuration.
Navigation

Varsity Cross Country

 

Season Record 0 - 0



Sunday
Sep102017

Cross Country has a good showing in Fenville

Taking home medals for the team were Mia Phillips, Sophia Camarota, Kyrstyn Cieply, Anna Jackson, Josh Fink and Aiden Jones.

Monday
Nov022015

BR X-Country Wins Regional

Wednesday
Aug262015

Cross country sweeps

Black River sweeps

The Black River girls and boys cross country teams both finished first at the Southwest Michigan Rust Buster on Tuesday, Aug. 25.

The girls won with 39 points while the boys won with 28.

The girls were paced by Sydney Del Valle, who finished second with a time of 19:55.28 minutes. Chelsea Miskelley followed in third (19:55.99), and Daniela Sanchez-Martinez finished fifth (20:33.00).

For the boys, James McCann was first (16:52.00), Brenden Jones was second (17:26.00), Justin Lundstorm was sixth (17:55.00) and Sam Sharnas was eighth (18:10.00)

Monday
Oct202014

Good Showing at Manistee

The Black River girls cross country team finished second overall in the small school division at the Manistee National Invite against the 9 team field with a score of 71 points.  Hart was first with 61 points.  Allison Vroon won the small division in a time of 18:49.8.  Also medaling for Black River was Sydney Del Valle in 7th (20:22.2), Daniela Sanchez-Martinez in 14th (20:52.2) and Chelsea Miskelley 21st (21:29.3).

The boys team finished third overall with 60 points behind Bear Lake (54) and Grandville Calvin Christian (54).  Black River was led by James McCann with a 2nd place finish in 16:14.1.  Black River put a total of 7 runners in the top 25 places.  Medaling for BR was Justin Lundstrom 9th (17:55.5), Rohan Dandavati in 15th (18:20.4), Joseph Britt in 16th (18:21.4), Preston Mills in 18th (18:23.2), Joshua Fink in 19th (18:25.4) and Oliver Britt in 25th (18:42.3).

Tuesday
Oct072014

Rats have good showing at Portage XC meet

The Black River Girls team finished 5th at the Portage Invite in the 36 D3 team field.  Allison Vroon won the event in a time of 18:55.4.  Other finishers for Black River were Sydney Del Valle in 21st (20:07.8) and Daniela Sanchez-Martinez in 31st (20:32.9) and Chelsea Miskelley was 52nd (21:03.9).

 

The Black River Boys team finished 9th at the Portage Invite in the 38 D3 team field.  James McCann led BR with a 10th place finish in a time of 16:07.7.  Joseph Britt finished 47th (17:14.4) and Brenden Jones was 51st (17:17:19.7).